מה ההבדל בין הוצאה להשקעה?

מה ההבדל בין הוצאה להשקעה?

בתור בעלי עסקים, עלינו לדעת להבדיל בין הוצאה להשקעה. ההבדלים ביניהם הם מהותיים וקריטיים במיוחד, ואחרי שנדע להבדיל ביניהן – נוכל לקבל החלטות בצורה חכמה ומקצועית הרבה יותר.

כדי שנוכל להבדיל בין הוצאה להשקעה – נסביר בפירוט מה אומר כל מושג:

הוצאה

הוצאה היא תשלום (של כסף לרוב), שאנו משלמים ללא קבלה של החזר השקעה או תמורה מוחשית.

לרוב הוצאה עסקית תבוא לידי ביטוי ברכישה של מוצר מוחשי כמו ריהוט חדש למשרד, שבא לשדרג את אורח החיים שלנו והנוחות שלנו, אך לא בהכרח ישדרג את כמות ההכנסות שלנו.

כלומר, אם נרכוש ספה חדשה ב15,000₪ לחדר ההמתנה במשרדים שלנו – זה לא אומר שנראה רווחים כלשהם כתוצאה מהרכישה של אותה הספה.

השקעה

השקעה היא הוצאה (של כסף או זמן) שאנו אמורים לראות ממנה החזר כלשהו בעתיד הקרוב, או הרחוק.

השקעה משתנה מעסק לעסק ויכולה לבוא לידי ביטוי בלקיחה של יועץ עסקי, שירותי שיווק ופרסום, וכל הוצאה שאמורה לייצר לנו רווחים עתידיים כלשהם.

לדוגמה, אם בעל עסק מתחום ייעוץ המשכנתאות מחליט להשקיע 5,000₪ בחודש לפרסום העסק שלו, והוא יודע שהפרסום עתיד להכניס לו מינימום הכנסה של 20,000₪ בחודש הקרוב – אז מדובר בהשקעה, ואפילו השקעה חכמה ונכונה מבחינה עסקית.

לסיכום: הוצאה או השקעה?

הכסף שלכם הוא נכס, ונכסים חשוב למנף ולטפח. רהיטים חדשים זה נחמד, מכונית חדשה על חשבון החברה – נחמד עוד יותר. אבל האם זה יקח את העסק שלנו למקום אחר מהמקום שבו הוא נמצא כרגע? כנראה שלא.

לעומת זאת, אם תקחו את אותו הסכום שהשקעתם ברהיטים, ותשקיעו אותו בפרסום לדוגמה, תוכלו לאפשר לעסק שלכם לפרוש כנפיים ולגדול לגבהים משמעותיים הרבה יותר.

אז מה המסר שלנו?

הוצאות הן חשובות, אך אסור להגזים איתן. לעומת זאת – השקעות נכונות הן הלב של העסק.

כמובן שאנו לא ממליצים להתפזר ולקחת עשרות שירותים במקביל! שימו לב לכל שקל שיוצא מהעסק שלכם, ובחנו ברצינות האם הוא יכול לייצר לכם 2 שקל לפחות.

כדי שתוכלו לקבל החלטה נבונה: לפני כל הוצאה שאלו אדם קרוב ניטרלי (שותף, חבר, וכו׳) ״אם אוציא X כסף על שירות מסויים, הוא ייצר עבורי החזר השקעה לדעתך?״

לאחר שבחנתם את המספרים ושמעתם את הדעות השונות – תוכלו לקבל החלטה חכמה שבאופן ישיר תביא הצלחות לעסק שלכם.